1
11kviews
Calculated latitude departure and closing error for the following traverse and adjust using Bowditch rule.

enter image description here

1 Answer
1
1.1kviews

enter image description here

Total closing error in latitude $= \text{∑northing-∑southing} \\ = 249.15 -248.64 =+0.51 \text{(correction is positive)}$

Total closing error in departure $= \text{∑easting-∑westing} \\ = 319.485 -319.265 =+0.22 \text{(correction is positive)}$

Apply Bowditch rule for observation of correction

Correction for latitude = $\frac{\text{error in latitude} \times \text{length of thet side}}{\text{perimeter of the traverse}}$

Correction for departure = $\frac{\text{error in departure } \times \text{length of thet side}}{\text{perimeter of the traverse}}$

1.Correction in line $AB = 0.51 \times \frac{89.31}{851.61} = 0.0534$

Corrected latitude of line AB = 62.967 – 0.0534 =62.9136

2.Correction in line $BC = 0.51 \times \frac{219.76}{851.61} = 0.1316$

Corrected latitude of line BC = 67.605 – 0.1316=67.4734

3.Correction in line $CD = 0.51 \times \frac{151.18}{851.61} = 0.0905$

Corrected latitude of line CD = -143.67 – 0.0905=-143.7605

4.Correction in line $DE = 0.51 \times \frac{159.10}{851.61} = 0.0952$

Corrected latitude of line DE = -104.97 – 0.0952=-105.0652

5.Correction in line $EA = 0.51 \times \frac{232.26}{851.61} = 0.1390$

Corrected latitude of line EA = 118.578 – 0.1390=118.439

Correction in departure

1.Correction in line $AB = 0.22 \times \frac{89.31}{851.61} = 0.0203$

Corrected departure of line AB = 63.335 – 0.0203=63.312

2.correction in line $BC = 0.22 \times \frac{219.76}{851.61} = 0.0567$

Corrected departure of line BC = 209.10 – 0.0567= 209.0433

3.correction in line $CD = 0.22 \times \frac{151.18}{851.61} = 0.0390$

Corrected departure of line CD = 47.05 – 0.0390= 47.011

4.correction in line $DE = 0.22 \times \frac{159.10}{851.61} = 0.0411$

Corrected departure of line DE = -119.556 – 0.0411=-119.5971

5.correction in line $EA = 0.22 \times \frac{232.26}{851.61} = 0.060$

Corrected departure of line EA = -199.709 – 0.060=-199.769

enter image description here

Please log in to add an answer.